گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

انواع انسولین * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

آپدیت
انواع انسولین
1397-01-26
17 بازدید
گزارش نسخه جدید

انواع انسولین


به نام خدا

موضوع:

انواع انسولین

انسولین

باعث تحریک بازجذب گلوکزمحیطی به خصوص عضلات اسکلتی و چربی ها ومهارتولید گلوکز در کبد میشود.انسولین تجزیه چربیها و پروتیین ها را مهار و سنتز پروتیین را تحریک میکند.

انسولین نوورپید

محلول شفاف بی رنگی رقیق وقلمی میباشد.برای درمان دیابت بزرگسالان نوجوانان و کودکان بالای ۱سال استفاده میشود.

نوورپید سریع الاثر میباشد.۱۰-۲۰ دقیقه بعد ازتزریق شروع به پایین اوردن قند خون میکند اوج اثران ۱-۳ساعت پس از تزریق و طول مدت اثر ان ۳-۵ ساعت است به همین دلیل بهش کوتاه اثر میگویند برای همین باید با یه بلند مدت یا میان مدت ترکیب شود یا به صورت پیوسته تزریق شود.

انسولین نوومیکس

انسولین نوومیکس همونطور که از اسمش اومده ترکیبی از دو انسولین سریع الاثر ۳۰%و انسولین متوسط الاثر۷۰% میباشد.

جهت بدست امدن کنترل خوب قند خون باید حداقل ۲بار در روز تزریق شودیکبار بلافاصله قبل صبحانه وبلافاصله قبل از شام یعنی حدود ۱۰-۱۲ ساعت با هم فاصله داشته باشند.قند خون باید صبح قبل صبحانه و شب قبل شام چک شود قبل صبحانه زیر ۱۳۰وقبل از شام زیر ۱۵۰ باشد اگر در طول روز کفاف نداد و قند خون بعد از ناهار ۱۸۰ بود دوباره تزریق میکنیم و هر ۳روز ۲واحد۲واحد دوز را بالا میبریم تا قند خون قبل از شام به ۱۵۰ برسد.

انسولین لانتوس یا گلارژین

به انسولین لانتوس انالوگ گفته میشه برای اینکه به انسولین بدن انسان شباهت زیادی دارد به نوعی فرم اصلاح شده ژنتیکی انسولین انسانی است.

لانتوس طولانی اثر است با طول ساعت ۲۴ ساعته ۱بار در روز تزریق میشود ممکن است در محل تزریق حساست و سوزش ایجاد کند.

لانتوس در محیط خنثی حلالیت کمی دارد و در محیط اسیدی حلالیت زیادی دارد بعد از تزریق زیر جلد محیط خنثی میشود و تشکیل ذرات میکرونی از انسولین میدهد که به اهستگی در مدت ۲۴ساعت دارو ازاد میکند.

لومیر

لومیر نیز مانند لانتوس انالوک میباشد ولی ترکیب لومیر با دتمیر(تفاوت اندکی با انسولین طبیعی انسان دارد)میباشد.لومیر طولانی اثر است برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده میشود و ۲بار در روز میتوان تزریق کرد خطر لومیر برای افت قند خون کمتر از لانتوس میباشد

رگولار

رگولار شفاف وسریع الاثر میباشد.۳۰ دقیقه پس از تزریق زیرجلدی اثر ان شروع و اوج اثر ان ۱٫۵ تا ۳ ساعت و طول اثر ان ۸ ساعت میباشد.نسبت به بقیه سریع الاثرها اهسته تر و مدت طولانی تری عمل میکند.متابولیسم کبدی و کلیوی دارد و۳۰-۸۰ درصد دفع کلیوی میشود.

رگولار تنها دارویی است که دو پرتیکل استفاده میشود که طبق دستور پزشک هر ۵۰ تا ۲ واحد اضافه میشود.مثلا اگر قند خون ۲۰۰تا۲۵۰ باش ۲ واحد و ۲۵۰تا۳۰۰ ۴ واحد تزریق میشود.

NPH

این انسولین متوسط اثر و شیری رنگ میباشد.شروع اثر ان ۲ ساعت پس از تزریق اوج اثر ۵-۶ ساعت و طول اثر ان ۸-۱۲ ساعت است.زمان تزریق ربطی به غذا خوردن یا نخوردن نداردچون انسولین پایه بدن میباشد ۲بار در روز تزریق میشود ۶ساعت پس از تزریق قند خون چک گردد(صبح ناشتا و قبل از شام)
موضوعات :
ترجمه

درباره نویسنده

admin 196 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *