گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

کره ماه : * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

کره ماه :
۱۳۹۶-۱۰-۲۷
304 بازدید
گزارش نسخه جدید

کره ماه :


کره ماه :

مقدمه :

ماه تنها قمر
سیاره ی
زمین
است که با بازتاباندن نور
خورشید، شب‌های زمین را کمی روشن می‌کند. ماه پنجمین قمر طبیعیِ
بزرگ در سامانه ی خورشیدی
در میان ۱۷۳ قمر موجود در این سامانه است. قطرِ ماه حدودِ ۳٬۵۰۰ کیلومتر است. جوّ
ندارد و در پهنه ی آن
دهانه‌های برخوردی
درپیِ برخوردِ سنگ‌های آسمانی
پدید آمده است.

قطر کره ی ماه یک‌چهارمِ کره ی زمین است و هیچ سیاره ی دیگری در سامانه ی خورشیدی، نسبت به اندازه ی خود، دورگردی به این بزرگی ندارد. چگالی
ماه چهارپنجم چگالی زمین است.

انسان‌ها از قدیم از کره ی ماه و چرخش منظم آن برای گاهشماری، به‌ویژه در کشاورزی، بهره می‌گرفتند. مسافران و دریانوردان
نیز از نور و حضور ماه برای جهت‌یابی
و ناوبری
استفاده می‌کردند؛ ماه هم‌چنین در اسطوره‌های
اقوام حضور زیادی داشته و در برخی فرهنگ‌ها حتی آن را به‌عنوان یک ایزد
پرستش
می‌کرده‌اند.
گرانش
(جاذبه ی) ماه باعث به‌وجود آمدن
جزر و مد
آب‌های کره ی زمین می‌شود. گرانش کره ی ماه هم‌چنین باعث باثبات ماندن محور گردش زمین به دور خود می‌شود که درصورت عدم وجود ماه، انحراف محوریِ
زمین مرتباً تغییر می‌کرد و این امر باعث آشفته شدن آب‌وهوا و فصل‌ها
در زمین می‌شد

 

فهرست
صفحه

ماه چگونه به وجود آمده ……………………………………………………………………………………… ۳

چرا ماه تیره و روشن است؟ …………………………………………………………………………………..۴

مدار ماه…………………………………………………………………………………………………………………. ۵

ویژگی‌های فیزیکی……………………………………………………………………………………………… ۷

جو و خاک ماه …………………………………………………………………………………………………… ۸

نِمودهای ماه ……………………………………………………………………………………………………….۱۰

 

ماه چگونه به وجود آمده؟

ستاره شناسان و دانشمندان ایتالیائی در حال بررسی و مطالعه نحوه شکل گیری و پیدایش ماه ، تنها قمر سیاره زمین هستند . بر اساس پژوهش های جدید انجام شده ، مشخص شد که ماه از بقایای ناشی از برخورد زمین و برادر توام آن یعنی تیا Theia در حدود بازه زمانی بین ۴ تا چهار و نیم میلیارد سال پیش به وجود آمده است . در واقع باید اذعان داشت که منظومه شمسی در ابتدا دارای ۲۰ سیاره بوده که تیا یکی از آن ها محسوب می شد . این سیاره با سرعت به سمت زمین حرکت کرده و پس از برخورد شدیدی که بین این دو سیاره به وجود آمد ، زمین بقا یافته و تیا نابود شد .

این تصادم شدید سبب تکه تکه شدن تیا و همچنین جدا شدن بخش هائی از سطح سیاره زمین شد که در نتیجه میلیارد ها قطعه سنگ بزرگ و کوچک ناشی از این برخورد ، در محیط اطراف پخش شدند ، شدت این انفجار به حدی بود که این سنگ ها تا فاصله ای دور از کره زمین پرتاب شده و توده ای از ابرهای متراکم را تشکیل دادند  . به دلیل وجود جاذبه زمین ، این سنگ های باقی مانده از انفجار مورد بحث ، در مدار به چرخش درآمده و به یکدیگر متصل شدند . سرانجام این فرآیند منجر به تشکیل ماه ، تنها قمر کره زمین شد .

کشف این موضوع ، پاسخ مناسبی برای وجود شباهت زیاد در ترکیب ساختاری کره زمین و ماه است . این موضوع مدت های طولانی برای ستاره شناسان و دانشمندان به عنوان یک معما باقی مانده بود .

 چرا ماه تیره و روشن است؟

ریشه علت وجود لکه های تاریک و روشن روی ماه برای بشر سؤال بوده. حالا مشخص شده که لکه های روشن ماه در واقع  کوهستان های بلند ماه است که ترآ (Terrea)، که یک کلمه لاتین است و معنی زمین یا خشکی را می دهد نامیده می شود. البته در واقع این بخش های بلند پوسته اصلی ماه هستند که بعدها بر اثر برخورد سیارک ها، شهاب سنگ ها و ستاره های دنباله دار
صدمه دیده و فرورفتگی پیدا کرده اند. در واقع
 قسمت های تاریک که “ماریا” نامیده می شوند، همین گودال هایی هستند که بر اثر برخورد به وجود آمده اند و بین ۵/۲ تا چهار میلیارد سال قبل با گدازه های تیره پر شده اند. منطقه ماریا نسبت به مناطق دیگر جوان تر است.

 
 

مدار ماه

 

ماه به طور متوسط حدود ۲۳۸۹۰۰ مایل (۳۸۴ هزار کیلومتر) از زمین فاصله دارد. موقعی که ماه از همیشه به زمین نزدیک تر است، فاصله اش تا زمین ۲۲۱۴۶۰ مایل (۳۵۶۴۱۰ کیلومتر) می شود. زمانی که از همیشه از زمین دورتر است یعنی در موقع اوج, ۲۵۲۷۰۰ مایل ( ۴۰۶۷۰۰ کیلومتر) از زمین فاصله دارد. البته به طور کلی ماه در حال دور شدن از زمین است. ولی سرعت دور شدن آن بسیار کم و حدود ۲/۳ سانتی متر یا (۲/۱۱اینچ) در هر سال است.

 
 

ماه درتقریباً یک ماه زمینی (۲۷ روز و هشت ساعت) یک بار دور زمین می گردد. در همین مدت هم یک بار دور محورش می چرخد. در نتیجه همیشه یک طرفش به سمت ماست.

 
 

مدار ماه در طول زمان گسترش پیدا کرده به طوری که حالا ماه کندتر از قبل دور زمین می گردد. البته زمین هم حالا کند تر از قبل می گردد. برای مثال یک میلیارد سال قبل ماه به زمین خیلی نزدیک تر از حالا بود. یعنی حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر از زمین فاصله داشت و فقط ۲۰ روز طول می کشید که دور زمین بگردد. همچنین روز زمین به جای ۲۴ ساعت ۱۸ ساعت بود. جزر و مدهایی هم که ماه بر روی زمین ایجاد می کرد خیلی قوی تر از حالا بود. چون ماه به زمین نزدیک تر بود.

 

 

 

ویژگی‌های فیزیکی


تصویری از ماه به‌صورت ناکامل و هلالی

برخلاف زمین، ماه نه دارای آب
است، نه هوا، نه زندگی و نه میدان مغناطیسی. نمی‌توان گفت که ماه کاملاً غیرفعال است، زیرا «ماه‌لرزه» را باید نشانه‌ای از وجود نوعی حرکت در درون آن دانست. قطعاً ماه در دوران گذشته، آتشفشان هایی
داشته است؛ اما غالب حفره‌هایی را که در آن می‌بینیم، نتیجه اصابت سنگهای آسمانی در اولین روزهای شکل‌گیری آن است. بعضی از این حفره‌ها عظیم اند عمق حفره نیوتون
۸٬۰۰۰
متر است. هنگامی که سفینه فضایی شوروی
به نام لونا ۳
از پشت ماه عکس گرفت، دانشمندان دیدند که روی پنهان ماه درست مانند روی آشکار آن نیست. در آنجا، تعداد حفره‌ها بسیار بیشتر بود؛ اما به طور کلی، از حفره‌های روی آشنای ماه کوچک‌تر بودند.

جو و خاک ماه

جو کره ماه
نسبت به جوّ زمین بسیار رقیق و ناچیز است و به این دلیل صدا
در جوّ ماه منتقل نمی‌شود و سطح ماه مکانی خاموش و بی‌صداست. فقدان جوّ واقعی به این معنی است که در سطح ماه، مولکول‌های هوا نیز وجود ندارند تا نور خورشید را بپراکنند و با این کار در آسمان ماه ایجاد رنگ کنند؛ به این دلیل، آسمان ماه همیشه سیاه است. نبودِ جو هم‌چنین باعث می‌شود که شهاب‌سنگ‌های
کوچک و بزرگ که پیش از رسیدن به زمین در هوا می‌سوزند، در آسمان ماه نسوزند و به‌آسانی به سطح ماه برسند و با شدت به آن اصابت کنند.

در کره ی ماه همچنین سنگ بازالت
به فراوانی یافت می‌شود. در زیر بیشتر سطح ماه، گدازه‌های بازالتی در جریان‌اند. پس از برخورد شهاب‌های کهن به سطح ماه به خاطر نازک شدن سطح، گدازههای
بازالت به سطح راه یافت و بخش‌های عظیمی از رویه کره را پوشاند. این مناطق بازالتی و تیره‌رنگ کره ماه به نام دریاوارهای ماه شناخته می‌شوند.

خاک ماه تقریباً یک‌رنگ و در همه‌جا خاکستری‌رنگ
است و با گرد و غباری پوشیده شده که اصطلاحاً خاکه‌سنگ
نامیده می‌شود. ماه در زمین خود صفحات زمین‌ساختی
ندارد و از آن‌جا که در کره زمین کوه‌ها در نتیجه فشرده شدن این صفحات به هم پدید می‌آیند در ماه پدیده کوهزایی
منشأ زیرسطحی ندارد و تنها بر اثر برخورد شهاب‌ها است که ماه دارای پستی و بلندی‌هایی شده‌است. ماه مثل زمین روز و شب دارد. روز ماه آن قدر گرم است که می‌تواند سرب را ذوب کند. پدیدهُ تفاوت مفرط دمای شب با روز (°۱۵۳-) و (°۱۲۳+)
درجه سلسیوس نتیجهُ دیگری از نبودن جو در ماه است.

 

نِمودهای ماه،
گام‌های ماه یا اَهِلِّه قمر در ستاره‌شناسی
به حالت‌های مختلف دیده شدن بخش روشن ماه
از زمین
گفته می‌شود. برخی از این حالت‌ها نامی ویژه دارند:

  • ماه نو
  • تربیع اول (یک‌چهارم نخست)
  • بدر یا ماه تمام
  • تربیع دوم (یک‌چهارم دوم)
  • محاق (ماه تاریک)

ماه در نخستین نیمه از دورش از ماه نو تا ماه پُر پیش می‌رود که به این بخش، ماه فزاینده می‌گویند. ماه در نیمه دوم دورش، ماه کاهنده نام گرفته است.

فضانوردان که از ماه زمین را می‌نگرند زمین هم به ترتیب همان نمودهایی را دارا است که ما از روی زمین در مورد ماه مشاهده می‌کنیم. اما هر نمود زمین درست نقطه مقابل اهله ماه خواهد بود. اگر ماه در نمود ربع سوم باشد فضانوردان زمین را در ربع اول خواهند دید.موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

admin 162 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *