گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

مهاجرت پروانه مونارک * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

مهاجرت پروانه مونارک
۱۳۹۷-۰۷-۰۷
123 بازدید
گزارش نسخه جدید

مهاجرت پروانه مونارک


مهاجرت پروانه مونارک

پروانه های مونارک پائیز هر سال در جنوب کانادا گرد هم می آیند تا به جنوب مهاجرت کنند. بعضی از اینها ۲ هزار و ۹۰۰ کیلومتر سفر می کنند، برای اینکه زمستان را در مکزیک بگذرانند. البته بعضی نیز در کوبا یا ایالت کالیفرنیا زمستان را به بهار می رسانند. میلیون ها پروانه با شکوه مونارک در پناهگاه هایی در اطراف مکزیکوسیتی به سر می برند که بیشترین زمان فعالیت آنها در طول روز، بین صبح تا ساعت یک بعد از ظهر است. در این ساعات شما می توانید مونارک ها را ببینید که در حال پرواز آسمان را کاملا پوشانده اند وصدای جادویی بال های آنها هنگام پرواز شما را مجذوب می کند.

در شمال کانادا و ایالات متحده و نیز در مکزیک سازمان هایی برای حمایت از مونارک ها وجود دارند. موضوعی که باعث نگرانی دوستداران این پروانه ها شده، این است که در جنوب مکزیک درختانی که خانه زمستانی مونارک ها هستند، دایما در حال قطع شدن هستند. این مساله می تواند به حضور آنها در مکزیک لطمه بزند. آدم ها باید توجه بیشتری به این پروانه های با شکوه داشته باشند. این نظر همه عاشقان پروانه هاست.

مونارک ها در طول مهاجرت با خطرات بسیاری مواجه می شوند. خطراتی مثل توفان پرنده های شکارچی، انسان ها و نیز خستگی و سستی خود آنها می تواند باعث از بین رفتن آنها شود. بعضی از مونارک ها در اثر توفان تلف و بعضی نیز توسط پرندگان خورده می شوند. صدها مونارک ممکن است در اثر برخورد با ماشین های در حال عبور از بزرگراه ها کشته شوند، با این همه، گاهی پروانه های خسته در حال پرواز دیده می شوند که همچنان سعی می کنند به پرواز ادامه دهند در حالیکه هر لحظه ممکن است فرو بیفتند.

پروانه های زیبای مونارک، در طول مهاجرت طولانی خود به طور وسیعی از شهد گل ها تغذیه می کنند تا قند لازم برای فعالیت روزانه و نیز امکان ذخیره ساختن چربی در شکم را به دست آورند. این ذخیره چربی منبع انرژی آنها در طول سفر خواهد بود. آنها باید بتوانند روزی ۸۰ کیلومتر را با سرعتی حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت بپیمایند. پروانه ها در طول راه و به منظور حفظ انرژی ساعاتی را به استراحت می پردازند. اجتماع خوشه ای شکل آنها روی درختان در هنگام استراحت منظره زیبا و چشم نوازی را پدید می آورد.

در نهایت حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد پروانه ها در طول اقامت به محل مهاجرتشان به دلایل متعددی از بین می روند. پروانه های مهاجر در راه خود به شمال تولید مثل می کنند و نسلی از مونارک را به وجود می آورند که این نسل جدید به شمال می رسد.

از جرئیاتی که در مورد مهاجرت پروانه های مونارک در پرده ابهام باقی مانده و مساله ای که بیش از هر چیز ذهن دوستداران این پروانه ها را به خود مشغول کرده این است که چرا مونارک ها پس از مهاجرت به جنوب مجددا به محل اولیه خود برمی گردند؟ متاسفانه هنوز جواب روشنی برای این سوال پیدا نشده است. محققان در تلاشند تا با جمع آوری اطلاعات درباره رفتار بیولوژیک مهاجرت، راز این معما را کشف کنند.

در مورد علت مهاجرت به جنوب هم هر چند پاسخ قطعی وجود ندارد، اما فرضیه هایی در این مورد ارایه شده است. اولین و ساده ترین توضیح در این مورد این است که مهاجرت مونارک ها شبیه به مهاجرت پرندگان است. آنها به مناطق گرمتر مهاجرت می کنند تا از سرمای هوا و کاهش غذا در اثر کاهش دما جان به در برند. اما پروانه ها از کجا می دانند که زمستان سرد است؟ آنها نمی دانند. درواقع چیزی که آنها حس می کنند تغییر میزان روشنایی در طول شبانه روز و تفاوت طول روز و شب است. با تغییر فصل از پائیز به زمستان، روزها کوتاه تر و شب ها بلندتر می شوند و دمای شب هنگام نیز سردتر است. بانمودار شدن این نشانه ها، مونارک ها محل زیستشان را به قصد استراحتگاه های جنوبی ترک می کنند.موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

ali lotfimehr 55 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *