گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

معماری در کشور انگلستان * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

معماری در کشور انگلستان
۱۳۹۶-۱۰-۰۶
146 بازدید
گزارش نسخه جدید

معماری در کشور انگلستان


 معماری در کشور انگلستان

آثار معماری در انگلستان متنوع بوده و تاریخی طولانی دارد که قدیمی‌‌ترین نمونه‌های معماری به جامانده در‌این کشور، مربوط به دوران عصر حجر است. بنای معروف استون هنج (Stonehenge) نمونه‌ای از‌این آثار است که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز قرار دارد. قدیمی‌‌ترین ساختمان‌ها در انگلستان مربوط به سال‌های ۴۳ تا ۴۱۰ است که رومی‌ها در بریتانیا ساکن بودند. بقایای دیوار‌هادریان (Hadrian’s Wall) در شمال انگلستان، از‌این نمونه است.‌این اثر در فهرست یونسکو قرار دارد و آن را مهم‌‌ترین بنای رومی به جامانده در انگلستان نامیده اند.

بهترین نمونه‌های معماری دوران آنگلوساکسون، در‌این کشور، کلیساهاست.‌این بنای مذهبی، ‌در‌این دوران، ‌تنها ساختمان غیرنظامی بود که از سنگ ساخته می شد. کلیسای ال سنتس (Saint’s All) در بریکس ورث (Brixworth) از معدود بناهایی است که از‌این دوران به جامانده است. پس از پیروزی نرمان‌ها در سال ۱۰۶۶، معماری‌این قوم در انگلستان متداول شد. نرمان‌ها کلیساهای فراوانی را در انگلستان تخریب کردند تا آنها را با سبک رومانسک (Romanesque) جایگزین کنند. دیوارهای ضخیم، طاق‌های فراوان، برج‌های بلند و تالارهایی با تزیینات فراوان، از مشخصات سبک معماری‌این دوران است. بسیاری از‌این کلیساها نیز در قرن دوازدهم، به سبک گوتیک بازسازی شد. کلیسای جامع دورهام (Durham Cathedral)، در شهر دورهام، تنها کلیسایی است که به سبک نورمان‌ها باقی‌مانده و به همین دلیل نیز در فهرست یونسکو قرار گرفته است.

در قرن دوازدهم، سبک گوتیک با پنجره‌های بزرگ و شیشه‌های رنگی به انگلستان وارد شد و تا سیصد سال نیز محبوبیت خود را حفظ کرد.‌این سبک در دوران هنری هفتم و هنری هشتم، ‌از انحصار معماری نظامی و مذهبی خارج شد و دانشگاه‌های مختلفی در کمبریج، ‌به‌این سبک ساخته شد. در قرن شانزدهم، سبکی کلاسیک که از رنسانس‌ایتالیا الهام گرفته بود، در ساختمان‌های مسکونی‌این کشور رواج یافت.‌هاردویک‌هال (Hardwick Hall) در دربیشر (Derbishire) و خانه مونتاکیوت (Montacute House) در سومرست (Somerset)، بهترین نمونه‌های‌این سبک است. در سال ۱۶۶۶، آتش سوزی مهیب لندن نیمی از شهر را تخریب کرد.‌این آتش سوزی به معماران فرصت داد تا بازسازی شهر را با سبک‌های مورد پسند خود شروع کنند. کریستوفر رن (Christopher Wren) از معمارانی بود که کلیساهای لندن را به سبک کلاسیک بازسازی کرد. مشخص‌‌ترین اثر وی کلیسای جامع سنت پل (St Paul’s Cathedral) است که در سال‌های ۱۷۱۰ تا ۱۹۶۲، بلندترین بنای لندن بود.

در اواخر قرن هفدهم، سبک باروک با تزیینات باشکوه خود، طرفدارانی در میان معماران انگلستان یافت. کاخ‌هایی مانند بلنهایم (Blenheim Palace) در آکسفوردشر (Oxfordshire) که در فهرست میراث یونسکو قرار دارد و‌ایستون نستون (Easton Neston) در نورث‌هامپشر، به‌این سبک ساخته شد. سبک‌های جورجیان (Georgian) که از سبک باروک مشتق شده بود و نئوکلاسیک در قرن هجدهم رایج بود و شهر قدیمی بث (Bath) که از دوران رومی‌ها باقی‌مانده بود، به عنوان بهترین نمونه معماری جورجیان در انگلستان معروف است.

سبک معروف به ویکتوریایی نیز در قرن نوزدهم، ‌در انگلستان رواج یافت.‌این سبک متأثر از انقلاب صنعتی بود و تحولی در استفاده از مواد اولیه ساختمان سازی‌ایجاد کرد. پس از آن، استفاده از اسکلت آهنی در ساختمان‌ها مرسوم شد. سبک گوتیک جدید (Neo Gothic) نیز از سبک‌های مرسوم‌این قرن بود. بهترین اثر به جامانده از آن، ‌در لندن، کاخ وست مینسر (The Palace of Westminster) است که در فهرست یونسکو نیز قرار دارد.

قرن بیستم در انگلستان، با نوسازی شهرهای بمباران شده در جنگ جهانی دوم همراه بود.‌این دوران، فرصتی مناسب را برای معمارانی با‌ایده‌های نو فراهم کرد تا سبک‌های جدیدی، مانند‌های تک (High-Tech) و پست مدرن (Postmodern‌)را‌ایجاد کنند.‌

های تک نوعی سبک مدرن است و در ساختمان‌های اداری و تجاری استفاده می شد. ریچارد راجرز (Richard Rogers)، معمار انگلیسی متولد‌ایتالیا، با ساخت ساختمان‌هایی مانند ساختمان بیمه لویدز (Lioyd’s Building) و گنبد میانیوم (Millennium Dome) در لندن، با‌این سبک به شهرتی جهانی دست یافت. سبک مدرن در قرن حاضر نیز در ساختمان سازی انگلستان استفاده می‌شود و از نمونه‌های معروف آن ساختمان اکس در شماره سی خیابان سنت ماری (۳۰ St Mary Axe) است که به علت شکل خاص خود، گرکین (Gherkin) که نوعی خیار است نیز نامیده می‌شود.موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

admin 162 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *