گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

مبلغان دینی * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

مبلغان دینی
۱۳۹۶-۰۷-۲۶
115 بازدید
گزارش نسخه جدید

مبلغان دینی


تاریخ بشر نشان می دهد جرم جزء جدائی ناپذیر جوامع انسانی است امّا این پیوستگی هیچگاه مانع آن نشده که انسانها به شناسائی علل جرم و راههای پیشگیری از آن نپردازند توجه به این مهم مختص انسانهای عادی نبوده بلکه ادیان الهی و برگزیدگان خداوند نیز همواره به این مسئله توجّه داشته اند چنانکه دین اسلام به عنوان دین خاتم که همه ساز و کارهای زندگی بشری را با خود به همراه دارد در بردارنده مفاهیم پیشگیری از گناه و جرم است.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «از مستی گناه بپرهیز زیرا گناه همچون شراب و بلکه شدیدتر از آن مستی می آورد». خدای تعالی می فرماید: «کرو لال و کروند پس آنان از کیفر به ایمان باز نمی گردند» در همین راستا برخی جُرم شناسان به بررسی نقش دین مسیّحیت در میزان جُرم پرداخته اند و افرادی چون گابریل تارد گرازمیک و دیوید ایوانز به این نتیجه رسیده اند که این نقش مهمی در تعدیل تمایلات بشری داشته است و بین دینداری و جرم رابطه معکوس وجود دارد. چنانچه داستایوفسکی می گوید: اگر خدا را از جامعه برداریم هر عملی مجاز می شود.

ژوژبیکا جرم شناس فرانسوی نیز به کم بودن جرم در جوامع مذهبی اشاره و بیان می کند: «دین تکالیف و دستوراتی دارد که فاصله طبقاتی را کاهش می دهد و این باعث همگونی بیشتر افراد جامعه و کاهش جرم می شود.

استاد شهید مرتضی مطهری در این باره می گوید هر اندازه که ایمان مذهبی انسان بیشتر باشد. بیشتر به یاد خداوند است و هر اندازه که انسان به یاد خداوند باشد، کمتر معصیت می کند معصیت کردن و نکردن دایر مدار علم و آگاهی نیست. بلکه دایر مدار غفلت و تذکّر است به هر اندازه که انسان غافل باشد یعنی خداوند را فراموش کرده باشد بیشتر معصیت می کند و هر اندازه که خداوند بیشتر به یادش بیاید کمتر معصیت می کند. عصمت نهایت درجه ایمان است و ایمان به هر اندازه که بیشتر باشد انسان بیشتر به یاد خداوند است. اگر کسی دائم الحضور باشد و همیشه خداوند در نظرش باشد طبعاً هیچوقت گناه نمی کند البتّه ما یک چنین دائم الحضوری غیر از معصومین علیهم السلام نداریم در واقع دین اسلام با سفارش به امر به معروف و نهی از منکر افراد دیندار را موظّف می کند در برابر رفتار مجرمانه افراد احساس مسئولیت کنند و سکوت اختیار نکنند و با گفتار و رفتار مناسب پاسدار فضیلتها و نیکی ها در جامعه باشند و از گسترش هر گونه هنجارشکنی و کج روی و جرم و بزه در اجتماع پیشگیری کنند بی گمان اگر دو واجب امر به معروف و نهی از منکر به درستی صورت می گرفت. اکنون از بسیاری از جرم ها و بزه ها خبری نبود و دامان جامعه از بسیاری از آلودگیهای برخاسته از تبهکارها پاک بود. در جامعه جرم ها و بزه های فراوانی رخ می دهد. زیرا دیگران در برابر آنها احساس مسئولیت نکرده و در نتیجه امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند.

۱- فرضیه اصلی

دین در پیشگیری از جرم تأثیر دارد.


فرضیه های فرعی

* اعتدال در امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از جرم تأثیر دارد.

* زمان و محل تبلیغات مسائل دینی در پیشگیری از جرم تأثیر دارد.

* اخلاق مبلّغ دینی در پیشگیری در جرم تأثیر دارد.

* سن مبلغ دینی هم چنین افراد تبلیغ شونده در پیشگیری در جرم تأثیر دارد.

* نحوه انتقال مسائل دینی توسط مبلغ دینی در پیشگیری در جرم تأثیر دارد.

اهداف تحقیق:

هدف اصلی- شناختی نقش دین در پیشگیری از جرم

اهداف فرعی:

شناخت تأثیر اعتدال در امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از جرم.

شناخت تأثیر زمان و محل تبلیغات مسائل دینی در پیشگیری از جرم.

شناخت تأثیر اخلاق مبلغ دینی در پیشگیری از جرم.

شناخت تأثیر سنین مبلغ دینی و همچنین افراد تبلیغ شونده در پیشگیری از جرم.

کاربرد و نتایج تحقیق:

نتیجه تحقیقات انجام شده مهم است ما اگر یک نمونه آماری انتخاب کنیم و دین تحقیق را روی این نمونه انجام داده و نتیجه را بررسی کنیم در صورت مثبت بودن تحقیق می توانیم آن عمل را به کل جامعه تعمیم دهیم.

اگر بعد از تحقیقات انجام شده به نقش دین در پیشگیری از جرم پی ببریم و این نقش را ممتاز بدانیم می توانیم بخش فرهنگی- مذهبی جامعه را فعالتر کرده و با ترویج مبلغان و مروجان زبده دینی در جامعه افراد را به مسائل مذهبی توجیه کرده و افراد یا آموزش این مبلغان و مروجان دینی به عاقبت مخرب جرم و عقوبت گناه پی برده و با خودسازی خودشان هیچوقت اجازه ارتکاب جرم به خودشان را نمی دهند. در نتیجه جامعه به نقطه مطلوب نزدیک تر می شود.

قلمرو مکانی این تحقیق دادگستری شهرستان بابل

قلمرو زمانی- فاصله سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳

منابع

۱- نظریه های جرم شناسی، فرانک بی. ویلیامز ماری لین دی.

۲- تقریرات دکتر محمدعلی حاجی ده آبادی جزو دانشکده حقوق، دانشگاه قم، ۱۳۸۹٫

۳- انسان در جستجوی معیار، ویلیام فرانکر، ترجمه علی اکبر متعارفی، نشر دانشگاه تهران.

۴- میزان الحکمه.موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

admin 162 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *