گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

سامانه پرورش : فوتبال در اسپانیا * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

سامانه پرورش : فوتبال در اسپانیا
1397-02-20
184 بازدید
گزارش نسخه جدید

سامانه پرورش : فوتبال در اسپانیا


سامانه پرورش : فوتبال در اسپانیا

 

بر اساس نُرم فدراسیون فوتبال اسپانیا و فدراسیون‌های تابعه از جمله فدراسیون فوتبال کاتالونیا درصورتیکه بخواهیم آموزش داوطلب را از پایه شروع کنیم (سن شروع آموزش و پرورش یک فوتبالیست از ۶ سالگی می‌باشد) باید او را در این سنین به مدارس فوتبال معرفی نموده،  که تا سن ۱۳ سالگی آموزش‌های مقرر را طی کرده و در این مدت نیز قطعاً در تورنمت‌های بین مدارس فوتبال شرکت نموده و با روح فوتبال حرفه‌ای و آماتوری، خصوصیات و تفاوت‌های آن کاملا آشنا می‌شود. سپس از ۱۳ سالگی بازیکن رسماً باید برای شرکت در لیگ‌های سراسری و حرفه‌ای فوتبال اسپانیا بدنبال پیداکردن باشگاه مورد علاقه خود شده و با عقد قرارداد رسمی وارد فوتبال حرفه‌ای خواهد شد. اما باید توجه داشت عقد قراردادها در این مقطع سنی یا بسیار کم است یا اصلاً مالی نیست. برطبق قوانین فوتبال اسپانیا هیچ باشگاهی حق بستن قراردادهای مالی سنگین و رقم بالا را تا سن ۲۲ سالگی و تا قبل از این سن با بازیکنان فوتبال را ندارند و پس از آن با توجه به سقف دستمزد و قوانین آن میتوانند قراردادهای مالی متناسبی منعقد نمایند. همچنین از شرایط ثبت نام متقاضیان اهل دیگر کشورها در مدارس فوتبال برای سنین زیر ۱۳ سال حضور خانواده و به ویژه پدر و مادر یا اقوام نزدیک بازیکن تا رسیدن به سن بلوغ و البته عضویت در لیگ‌های داخلی و ملی اسپانیا الزامی است. کشور اسپانیا دارای سبک خاصی از فوتبال در دنیاست که نمی‌توان نمونه مشابه آن‌را در دیگر نقاط اروپا و جهان پیدا نمود. فلذا هر بازیکنی که به قصد پیشرفت در فوتبال حرفه‌ای
از کشورهای دیگر عازم این کشور فوتبال خیز می‌شود ابتدا باید خودرا با سبک فوتبال اسپانیا
آشنا کرده تا بتواند پس از مدتی ممارست و با توجه به سطح مهارت بازی خود، جایگاه مناسبی در یک باشگاه فوتبال در یکی از لیگ‌های آن کشور پیدا کرده و مسیر تعالی و پیشرفت را پشت سر بگذارد.

نکته دیگر اینکه در کشور اسپانیا تنها یک فدراسیون فوتبال
وجود ندارد بلکه هر ایالت دارای یک فدراسیون فوتبال جداگانه و مستقل است که زیر نظر مسئولین همان ایالت اداره شده و باید تمامی قوانین فراگیر فدراسیون فوتبال اسپانیا که مقر و مرکز آن در مادرید
است را رعایت نماید. بعنوان مثالفدراسیون فوتبال کاتالونیاکه فوتبال شهر بارسلون زیر نظر آن اداره می‌شود با هزاران بازیکن و ده‌ها باشگاه فوتبال که هرکدام دارای تشکیلات مستقل و متفاوتی با یکدیگر می‌باشند.

فدراسیون فوتبال سلطنتی اسپانیا و فدراسیون‌های فوتبال
ایالت‌هایی‌که زیر نظر آن هستند دارای قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای مربیان و بازیکنان خارجی از بازی در باشگاه‌ها گرفته تا شرکت در دوره‌های مربیگری
و علمی فوتبال می‌باشد. چراکه عقیده دارند نباید این اطلاعات و فنون بومی شده‌ایکه فوتبال اسپانیا را در رتبه‌های اول جهانی قرارداده است به‌راحتی نشر پیداکرده و در بیرون اسپانیا بکارگرفته شوند. فلذا برای آن محدودیت‌ها و پیش شرط‌های سخت‌گیرانه‌ای اعم از لزوم عقد قرارداد مالی ۵ ساله یا حضور اقوام نزدیک در اسپانیا یا همسرگزینی در آن کشور مقرر کرده‌اند که دیگر مشکلی برای برقراری اعتماد فی‌مابین باشگاه و بازیکن وجود نداشته باشد. در حالی‌که در کشور ما متاسفانه هرکسی از راه میرسد با داشتن عنوان مربیگری حتی درجه سه و چهار پس از چند روز تبدیل به کارشناس و مربی
فوتبال حرفه‌ای شده و صاحب نظر میگردد. و بهتراست بگویم این بزرگترین تفاوت فوتبال در کشوری چون اسپانیا با کشورهای دیگر به ویژه کشور ماست.

کنار بازیکن خواهد بود

مزیت ادامه تحصیل در کنار زندگی فوتبالی

از مهمترین مزیت های فوتبال در اسپانیا که قطعا باعث اعتبار فوتبالی بالایی برای فرد متقاضی در کشور خودش می باشد این است که سیستم ادامه تحصیل و کلاسهای دانشگاهی
در اسپانیا بعد از ظهر ها و غروب می باشد و سیستم حضور در تمرینات باشگاهی صبح و مسابقات لیگ معمولا در روزهای آخر هفته است و بازیکن می تواند اوقات بعد از ظهر را صرف آموختن زبان اسپانیایی یا رفتن به دانشگاه نماید و حتی می تواند اگر در برنامه زندگی فوتبالی او مشکل جدی وارد شد از طریق مدارک دانشگاه و به عنوان کارت اقامت دانشجویی ویزا خود را تمدید کند و در اسپانیا حضور قانونی داشته باشد تا زمانی که بتواند در موقعیت فوتبالی به یک فرصت ایده آل دست پیدا کند چراکه فرصت حضور در تمامی تمرینات و تست های فوتبال باشگاههای
مورد علاقه را دارد و می تواند برای آنها برنامه ریزی بلند مدت انجام دهد. به نظر می رسد این منحصر به فرد ترین فرصت زندگی برای هر فوتبالیستی است که عمر خود را هم صرف فوتبال حرفه ای کند هم مدارج دانشگاهی را بدون تاخیر و در زمان مناسب خود طی نماید. به عبارت بهتر “یک فوتبالیست تحصیل کرده در اسپانیا
.”

مدارس فوتبال در هلند

مهر: وقتی در مورد آکادمی فوتبال صحبت می کنیم شاید اولین نام که به ذهن شما خطور کند بارسلونا باشد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد آکادمی فوتبال بارسلونا در جمع بهترین آکادمی های فوتبال اروپا در رده چهارم قرار دارد و جالب اینکه هیچ باشگاه انگلیسی در بین ۱۶ آکادمی برتر دیده نمی شود.
 
آژاکس آمسترادام یکی از مشهورترین باشگاه های فوتبال هلند به دلیل پرورش استعدادهای جوان و معرفی آنها به فوتبال جهان بهترین آکادمی فوتبال اروپا را در اختیار دارد این در حالی است که باشگاه منچستریونایتد تنها باشگاه حاضر در بین ۲۰ آکادمی برتر فوتبال اروپاست و در رده هفدهم قرار دارد. مرکز بین المللی مطالعات ورزشی (CIES) سال گذشته ۳۱ لیگ معتبر فوتبال اروپا را مورد بررسی قرار داد و ۶۹ بازیکن را که در آکادمی فوتبال آژاگس ترتیب شده بودند پیدا کرد.
 

بعد از آژاکس که ۴ بار عنوان قهرمانی اروپا را کسب کرده باشگاه های پارتیزان بلگراد صربستان، هایدوک اشپلیت کرواسی و بارسلونا اسپانیا در رده های دوم تا چهارم برترین آکادمی های فوتبال اروپا قرار دارند. در این تحقیق مرکز بین المللی مطالعات ورزشی (CIES) بازیکن تربیت شده توسط یک آکادمی فوتبال را بازیکنی بین ۱۵ تا ۲۱ سال در نظر گرفته که حداقل ۳ فصل در آن آکادمی زیر نظر مربیان تعلیم دیده است.
 
در بررسی آکادمی فوتبال آژاکس نام های آشنایی مثل نایجل دی یانگ (میلان)، رافائل فان در فارت (هامبورگ)، وسلی اسنایدر (گالاتاسرای)، اربی امانوئلسون (فولهام)، یان ورتونگن (تاتنهام)، گرگوری فان در ویل (پاری سن ژرمن) و مارتین استکلنبرگ (رم) به چشم می خورند.


وسلی اسنایدر که هم اکنون در باشگاه گالاتاسرای عضویت دارد محصول آکادمی فوتبال آژاکس است
.
 

زلاتان ایبراهیموویچ سوئدی، استیون پینار آفریقای جنوبی و لوئیز سوارز اروگوئه ای همگی در دوران ابتدایی فوتبال خود همگی برای باشگاه آژاکس بازی کرده اند اما با توجه به معیارهای این تحقیق (که در بالا ذکر شد) به عنوان محصول آکادمی آژاکس به حساب نمی آیند.
 
باشگاه هایی که در فقیرترین لیگ های فوتبال اروپا حضور دارند بیشتر بازیکنان خود را از آکادمی های فوتبال خود جذب می کنند که به طور میانگین ۲۷ درصد بازیکنان این باشگاه ها محصول آکادمی‌های همان باشگاه هستند. این آمار مربوط به لیگ های کشورهای بلغارستان، صربستان، کرواسی، اسلوونی، مجارستان، جمهوری چک، اسلوواکی، بلاروس و فنلاند هستند.


آکادمی فوتبال بارسلونا که به لاماسیا شهرت دارد در عین ناباوری در جایگاه چهارم برترین آکادمی های فوتبال اروپا قرار دارد. برای تیم هایی که لیگ آنها با محدودیت های مالی روبروست، ایجاد یک مدل ورزشی و اقتصادی که اساس آن تربیت استعدادهای جوان است بسیار به توانایی مربیان آن باشگاه بستگی دارد.
 
آمار ۲۷ درصدی استفاده از بازیکنان محصول آکادمی باشگاه در ۵ لیگ معتبر فوتبال اروپا یعنی انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا به رقم ۱۷٫۲ درصد کاهش پیدا می کند و در بین گروه ثروتمندی بعدی بعنی پرتغال، اسکاتلند، هلند، ترکیه، یونان و روسیه این رقم حتی به ۱۵٫۲ درصد نیز می رسد.
 
این درصدها در بین لیگ هایی با اعتبار و کیفیت برابر اختلاف قابل ملاحظه ای هم دارد. به عنوان مثال در بین لیگ های فقیر اروپا اسلوواکی ۴۰ درصد بازیکنان محصول آکادمی باشگاه ها در خود باشگاه جذب می شوند اما این رقم در لیگ فوتبال قبرس به ۱۱ درصد کاهش می یابد.موضوعات :
ترجمه

درباره نویسنده

admin 203 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *