گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

رشته علوم انسانی و زبان انگلیسی * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

آپدیت
رشته علوم انسانی و زبان انگلیسی
1397-01-26
23 بازدید
گزارش نسخه جدید

رشته علوم انسانی و زبان انگلیسیموضوع تحقیق:رشته علوم انسانی و زبان انگلیسی


بهار۹۷

معرفی رشته انسانی در دبیرستان

دغدغه بسیاری از دانش آموزان سال نهم انتخاب رشته در یکی از رشته های علوم تجربی، انسانی، ریاضی و فنی حرفه ای است. ما به شما چند توضیه می کنیم تا انتخاب رشته معقولانه تری داشته باشید تا بتوانید آینده ای که دوست دارید را با تحصیل در آن رشته بسازید. اولین و مهم‌ترین قدم، اولویت‌بندی در علاقه‌تان است. تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید ببینید در آینده می‌خواهید چه کاره شوید؟ ببینید از خواندن چه درس‌هایی لذت می‌برید؟ ببینید در کدام رشته می‌توانید بهترین باشید؟ دومین قدم، وضعیت‌تان در درس‌های مربوط به رشته‌ی مورد علاقه‌تان است. اگر به رشته‌ انسانی علاقه دارید، وضعیت‌تان در دروس‌های حفظی چگونه است؟ با پدر و مادرتان مشورت کنید و در آخر رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید.


آشنایی با رشته انسانی

موضوع اصلی رشته انسانی مطالعه مسایل مربوط به انسان است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مدیریت بخش های مختلف اقتصادی، بازرگانی و دولتی، مسایل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود. برای توفیق در این رشته علاوه بر علاقه مندی به علوم انسانی و قدرت حافظه خوب، توانایی علمی در دروسی چون ادبیات، عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و مطالعات اجتماعی از نیازهای اصلی به حساب می آیند. اکثر مشاغلی که محور اصلی آن ها انسان می باشد، با علوم انسانی در ارتباط هستند. طی سال های اخیر استقبال در این رشته کاهش یافته است. این در حالی است که تعداد دانش آموزان آماده و قوی در این گروه کمتر از گروه های دیگر است.

اگر به رشته‌های حقوق، حسابداری، روان‌شناسی، ادبیات، مدیریت، فلسفه، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و کلیه‌ی رشته‌های مربوط به علوم انسانی علاقه‌مندید و آینده‌ی شغلی‌تان را در این رشته‌ها می‌بینید و در درس‌های حفظی قوی هستید ، رشته ی علوم انسانی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

اگر علاقه‌مند به حقوق‌دان شدن و حرفه‌ی وکالت هستید، رشته‌ی انسانی برای شما مناسب است. اگر توانایی مدیریت قوی دارید و تمایل به مدیریت کردن دارید، تمامی گرایش‌های مدیریت (صنعتی، بیمه، مالی، دولتی و …) جزو رشته انسانی هستند. اکثر حقوق‌دانان، مدیران، فیلسوفان، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان، اقتصاددانان کسانی بودند که در رشته علوم انسانی به تحصیل پرداختند.


شرایط ورود به رشته انسانی:

مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب کمتر از ۴۲ نباشد.

نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۴ محاسبه می شود.

نمره درس مطالعات اجتماعی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۳ محاسبه می شود.

نمره درس عربی در سه سال دوره متوسطه اول با ضریب ۲ محاسبه می شود.

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد. یعنی به عبارت دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم معدل رشته باید حداقل ۱۴ باشد.

دروس تخصصی رشته انسانی :

ریاضی- اقتصاد- زبان و ادبیات فارسی- زبان عربی- علوم اجتماعی- تاریخ و جغرافیا- علوم اجتماعی- فلسفه و منطق- روانشناسی

دروس عمومی رشته انسانی :

زبان و ادبیات فارسی با ضریب ۴ زبان عربی با ضریب ۲ فرهنگ و معارف اسلامی با ضریب ۳ زبان خارجی با ضریب ۲ (انگلیسی یا آلمانی یا فرانسه یا روسی یا ایتالیایی)

توصیه‌هایی برای مطالعه درس زبان انگلیسی در گروه علوم انسانی

  • درس زبان انگلیسی ازجمله دروسی است که برای رتبه بالا در آزمون انسانی نیاز است.
  • درس زبان انگلیسی ازجمله دروسی است که باید آهسته و پیوسته خواند تا در ذهن بماند.
  • درس زبان انگلیسی را چندرسانه‌ای یاد بگیرید. یعنی فیلم و موسیقی و کتب انگلیسی را در نظر داشته باشید.
  • حفظ کردن پاراگراف‌های جذاب مباحث کتاب‌های زبان انگلیسی مدرسه می‌تواند ذهن شمارا برای یادگیری مطالب زبان، آماده کند.
  • شرط موفقیت برای کسب درصد بالا در درس زبان انگلیسی، پیوسته خواندن و تکرار است.
  • برای پاسخ دادن به سؤالات متن در زبان انگلیسی، داوطلبان باید تست‌های متن کتاب‌های مختلف را تمرین کنند تا با کلمات کلیشه‌ای که معمولاً تکرار می‌شوند، آشنا باشند.
  • زبان انگلیسی را گرامر محور یاد نگیرید. سعی کنید با روزنامه خواندن و کتاب‌های آسان خواندن زبان، با این زبان مهم دنیا آشنا شوید.
  • رشته زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایران رشته‌ای است جذاب، چالش انگیز و لذت بخش. این رشته فرصت‌های جالبی برای مطالعه طیف وسیعی از آثار ادبی، نقد ادبی و گونه‌های ادبی به زبان انگلیسی از سراسر جهان را برای دانشجویان لیسانس و تحصیلات تکمیلی فراهم می‌آورد. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند این فرصت را دارند تا با جدیدترین تحولات سال‌های اخیر در زمینه نقد ادبی آشنا شده و به مهارت‌های نگارش انتقادی که نه فقط برای مطالعات دیگرشان که برای شغل‌های آینده‌شان نیز مفید است، مجهز گردند.
  • کاربرد این رشته نیز مشخص است زیرا فرد با یادگیری زبان هایی غیر از زبان مادری دری را به روی خود می گشاید که این در همانا ارتباط با دنیایی دیگر است.
  • همچنین تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی قابلیت‌ها و توانایی ما را برای دبیری زبان و ادبیات انگلیسی فراهم می‌کند. تحصیلات دانشگاهی رشته زبان انگلیسی اگر همراه با تلاش و پیگیری‌های مستمر دانشجو صورت پذیرد و دانشجو در طول تحصیل خود همت خود را به صورت کامل بر مطالعه آثار خارجی قرار دهد، امکان فعالیت در بخش‌های تخصصی‌تر مثل آموزش شعر، رمان و نمایش‌نامه انگلیسی را برای دانشجوی این رشته فراهم می‌کند.موضوعات :
ترجمه

درباره نویسنده

admin 196 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *