گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

جمع آوری فاضلاب * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

جمع آوری فاضلاب
1397-02-20
222 بازدید
گزارش نسخه جدید

جمع آوری فاضلاب


جمع آوری و انتقال فضلاب یکی از مهمترین دستاوردهای انسان است. انتقال فاضلاب و یا دفع فاضلاب در روش سنتی یا روش متداول روشی است که بطور ثقلی آب مصرف شده را بطور صحیحی جمع آوری و به تصفیه خانه منتقل می‌کند تا برای تصفیه در تصفیه خانه جمع آوری شود. بر اساس تحقیقاتی که بر روی وضعیت جمع آوری فاضلاب در جوامع کوچک انجام دادند به این نتیجه رسیدند که هزینه‌های سیستم ثقلی و یا متداول ۴ برابر هزینه‌های تصفیه و دفع فاضلاب می‌باشد. از این رو جهت اجتناب از این مسایل، سیستم جدید را پیشنهاد داده‌اند. سیستم جدیدی که علاوه بر تصفیه مناسب فاضلاب، هزینه را کاهش دهد.


۱- روش سپتیک تانک ثقلی (Septic Tank Effluent Gravity STEG)

اولین روش تصفیه فاضلاب روش سپتیک تانک ثقلی است. در روش تصفیه فاضلاب با سپتیک تانک ثقلی یک پیش تصفیه بر روی فاضلاب صورت می‌گیرد و مشکلی جهت تامین سرعت خودشستشویی وجود ندارد چون مواد جاند معلق درشت در سپتیک تانک مانده و اختلالی در تامین سرعت خودشستشویی ایجاد نمی‌کنند. در سپتیک تانک لازم نیست که قطر لوله ۲۰۰ mm و یا بالاتر انتخاب گردد. به این روش عملیات پیش تصفیه روی فاضلاب انجام می‌شود.

این روش برای جوامع کوچک کاربرد دارند و چون قطر لوله‌ها کوچک هستند، می‌توان از لوله‌های پلاستیکی استفاده نمود زیرا خوردگی این نوع لوله‌ها کمتر است و مشکل نشتاب وجود ندارد و به راحتی می‌توان از آن برای انتقال فاضلاب استفاده کرد.

فاضلاب بدون هیچ پیش تصفیه‌ای وارد شبکه جمع آوری شده و به صورت ثقلی به سمت تصفیه خانه حرکت می‌کند. حداقل قطر لازم ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر است تا انتقال فاضلاب به خوبی انجام شود. جهت جلوگیری از رسوب جامدات معلق، حداقل قطر ۶/ متر بر ثانیه باید حفظ گردد. جهت تمیز کردن لوله‌ها از رسوبات آنها وجود منهول الزامیست. منهول یا آدمرو امکان دسترسی انسان به لوله‌های فاضلاب را فراهم می‌کند. بدلیل آب بند نبودن کامل شبکه جمع آوری سنتی، یکی از مشکلات اصلی Infiltration یا نشتاب به داخل و Exfiltration یا نشتاب به خارج می‌باشد. در این روش قطر شبکه کم است ( حدود ۲۵ تا ۵۰ mm ) و لوله‌های پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله‌های خروجی فاضلاب از منازل، در ابتدا وارد سپتیک تانک می‌گردند و فاضلاب خود را در سپتیک تانک تخلیه می‌کنند. بدلیل اینکه در این حالت مواد جامد قابل ته نشینی وجود ندارد. سیستم با قطر کم و شیب کمتر قادر به انتقال فاضلاب خواهد بود. این سیستم به دلیل اینکه کاملا آب بند می‌باشد، امکان نشتاب به داخل و یا خارج وجود ندارد. این سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۶۱ در استرالیا و سپس در سال ۱۹۷۷ در آمریکا مورد استفاده واقع شد. عمق کارگذاری لوله‌ها در این سیستم حدود ۹/ متر می‌باشد. به این روش می‌توان به راحتی فاضلاب را تصفیه کرد.

 
 

۲- روش سپتیک تانک با پمپ ( Septik Tank Effluent Pump)

روش دوم تصفیه فاضلاب سپتیک تانک با پمپ است. این روش، شامل شبکه تحت فشار می‌باشد. در این روش، سپتیک تانک مجهز به صافی و پمپ با فشار بالاست و به راحتی فاضلاب را پمپاژ می‌کند. فاضلاب خروجی توسط لوله‌هایی با قطر کم، که تحت فشار می‌باشند، پمپاژ می‌شود. شبکه جمع آوری فاضلاب اصلی نیز در این روش تحت فشار می‌باشد که البته این فشار زیاد نیست.

قطر لوله‌های تخلیه در این سیستم ۲۵تا۳۸ میلی متر است. قطر لوله‌های اصلی حداقل ۵۰ میلی متر می‌باشد. مانند سیستم STEG مشکل نشتاب در این سیستم نیز وجود ندارد. این سیستم به راحتی فاضلاب را تصفیه می‌کند. در این سیستم شبکه در عمق بسیار کم گذارده می‌شود و لوله‌ها دارای انعطاف کافی هستند، به همین دلیل نیاز به شیب دهی نیست که این یکی از مزایای این سیستم است. فاضلاب در محیط زیست تنها مشکله مربوطه، زمانی است که سطح آب زیرزمینی بالاست و منطقه سنگلاخی است.

 
 

۳- Pressure Sever With Grinder Pump

این سیستم شبیه روش دوم است و در حالت کلی مانند آن است ولی بجای استفاده از پمپ ساده از پمپی استفاده می‌شود که قدرت بیشتری دارد تا به راحتی فاضلاب را پمپاژ کند. در این سیستم برای شبکه جمع آوری از سپتیک تانک استفاده نمی‌شود و بجای آن از یک پمپ خردکننده برای خرد کردن جامدات استفاده می‌شود که این نیز ویژگی خاصی است. بنابراین می‌توان از شبکه‌هایی با قطر کوچک استفاده کرد. مانند روش STEP این شبکه نیز با قطر کم و عمق کارگذاری کم استفاده می‌شود ولی در این روش به دلیل عدم استفاده از پیش تصفیه مقدار جامدات معلق، چربی و روغن بیشتر خواهد بود که این یکی از مشکلات این سیستم است.

 
 

۴- روش خلا

در این سیستم از شبکه‌ای استفاده می‌گردد که تحت فشار منفی و خلا قرار دارد و فاضلاب را با این روش تصفیه می‌کند. در این روش جایگزین نیز مانند حالتهای قبلی، قطر لوله‌ها کم، عمق کارگذاری شبکه نیز کم و شتاب نیز وجود ندارد و به راحتی اقدام به تخلیه فاضلاب می‌کند.
روشهای جایگزین مورد بحث عموما برای جوامع کوچک و غیر متمرکز استفاده می‌شود. از بین این روشها تنها سیستم STEG قابل استفاده است.موضوعات :
ترجمه

درباره نویسنده

admin 203 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *