گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

تفکر و صفات خداوند * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

تفکر و صفات خداوند
۱۳۹۷-۰۷-۲۹
77 بازدید
گزارش نسخه جدید

تفکر و صفات خداوند


تفکر و صفات خداوند

۱) لایتناهی:

نامتناهی بودن خداوند در استعلاء و تنزه او از صفات امور مادی و جسمانی مستتر است و در اغلب نظام های دینی و فلسفی خدا از محدودیت های بشری آزاد و رهاست. ولی او را نمی توان دقیقا نامتناهی دانست مگر این که در همه وجود و ساحات وجودش بی حد و نهایت باشد. همچنین او فقط به شرطی کلا بی حد و نهایت است که غنی و مکتفی بالذات و از همین روی قیوم باشد. اگر (چنانکه هگل می اندیشید) خداوند به جهان به عنوان عرصه استکمال خویش نیاز داشته باشد یا (چنانکه افلاطون می اندیشید) عالم صور (یا قلمرو مثل) مستقل را تقلید و بازآفرینی کند یا چنان که وایتهد می گوید بین خدا و جهان همکنشی و وابستگی متقابل باشد او در همین حد محدود گشته و دیگر نامتناهی نیست. او فقط در صورتی دقیقا نامتناهی است که به قول آکویناس ماهیت و وجودش یکی باشد.( اتین ژیلسون ، ص ۲۹) یا به تعبیر حکیمان و عارفان اسلامی «وجود مطلق لابشرط» باشد که هیچ قیدی ندارد حتی از قید اطلاق نیز فارغ و آزاد است

بنابراین خدا باید این خصوصیات را دارا باشد: واحد بسیط غیرجسمانی لایتغیر تأثرناپذیر (غیرمنفعل) سرمدی خیر محض عالم مطلق و قادر مطلق باشد. اکنون به اختصار در مورد این صفات توضیح می دهیم

۲) وحدت:

در تفکر یونانی در مورد وحدت و تعدد خدایان نوعی سهل انگاری وجود داشت ولی در تفکر یهودی بر یگانگی و وحدت «یهوه» تأکید بسیار شده است. در بین متفکران معروف مسیحی نیز وحدت خدا مورد تأکید فراوان قرار گرفته است. آکویناس در «کلیات الهیات» بر وحدت خدا حجت اقامه کرد. در تفکر اسلامی نیز وحدت خدا شعار اصلی مسلمانهاست: لااله الا الله «خدایی جز خدای یکتا نیست».

ولی حق این است که مسیحیان با قبول عقیده تثلیت به سه جوهر قائل گشته اند و خدا را مرکب از سه جوهر یا یک وجود سه گانه می دانند گرچه «وحدت باری» از سوی فلاسفه گذشته و حال مسیحی مورد تأکید قرار گرفته است.

۳) بساطت:

طبق دیدگاه افلاطونی و فلاسفه مسیحی و حکیمان اسلامی و دین یهود و دین زرتشتی خدا بسیط است زیرا که یک موجود نامتناهی نمی تواند مرکب باشد و یک موجود مرکب نیز هرگز نامتناهی نخواهد بود. در مورد تمایز صفات خدا از ذات او و این که آیا این ترکیب از ذات و صفات است یا خیر؟ توماس آکویناس عمیق ترین بحث ها را در عالم مسیحیت ارائه کرده ولی انصاف این است که حکیمان اسلامی افکار نابتر و ژرف تر و لطیف تر و استدلالی تری عرضه کرده اند و هرگونه ترکیبی را از ساحت قدس حق طرد و نفی نموده اند. .موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

ali lotfimehr 55 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *