گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

تاریخچه پیگیری از جرم و جنایت * رهاپروژه


رهاپروژه

ادامه مطلب

تاریخچه پیگیری از جرم و جنایت
1397-01-22
15 بازدید
گزارش نسخه جدید

تاریخچه پیگیری از جرم و جنایت


تاریخچه پیگیری از جرم و جنایت

پیگیری از جرم و جنایت در دوره ی مثبت گرایی قرن نوزدهم

بکاریا و بنتام نظراتشان را درباره ی بازدارندگی و خواست اصلاحات سیستم عدلی در زمینه های فلسفی و اخلاقی توجیه کردند نه برمبنای عقاید مبتنی برتلاش های متنی که از رویکرد های پیشگیرانه بیشتر موثر بودند.در حالی که استراتژی های بازدارندگی در طول قرن نوزدهم برتداوم رویکردهای پیشگیری از جرم تسلط داشتند معرفی و کاربرد روش علمی در زیست شناسی شیمی و دیگر علوم فیزیکی و زندگی به برخی از اکتشافات جدید جالبی منجر شد و تاکید بیشتری بر اثبات علمی داشت.

تغاضای رویکرد علمی در نهایت به رشته های دیگر از جمله مطالعه جامعه رفتار (Gomte)Aguste 1957-1798. اجتماعی و رفتار جنایی گسترش یافت

 

برای مثال آگوست کنت (۱۸۵۷ – ۱۷۹۸ ) بنیان گذار رشته جامعه شناسی بر این باور بود که جامعه مانند دنیای فیزیکی طبق نظر قابل مشاهده یا قوانین عمومی عمل میکند.این قوانین اساس همه ی دانش هستند و دانش از طریق روش های علمی و رعایت نظم تایید فرایند های گاه به گاه فرض شده است که این قوانین را در بر میگیرد. تمام دانش (و باید ) با استفاده از این فرایند تایید میشود.مثبت گرایی جنبش است که خواستاراستفاده از روش های علمی برای تعیین اینکه ایا علت های پیشنهادی جرم می تواند تجربی (یعنی علمی) نشان داده شود.تفکر انتقادی و جلوگیری از جرم را به طور. )lombrbco) casey 1909-1835 چشمگیری تغییر داد

چزاره لمبدوزو( ۱۹۰۹ یا -۱۸۳۵) یک حراج در ارتش ایتالیایی و بعدا استاد و مدیر یک پناهنده یکی از اولین مثبت گراها بود که روش های علمی را برای مطالعه جرم مورد استفاده قرار می داد.

اولین تحقیق عمده اودر مقایسه با افرادی که مجرمان مرد را به اعدام محکوم کرده بودند به منظور بررسی اینکه ایا جنایت کاران از لحاظ جسمی زیست شناختی و روانشناختی از غیر جنایی مجازات شده اند یا خیر.

او اندازه گیری های بسیار دقیق از ویژگی های بدن را برای شناسایی کسانی که به عنوان مجرمان به اشتراک گذاشته شدند کرد براساس مصاحبه با مجرمان زندگی همچنین او ویژگی های روان شناختی مشترک را برای مجرمان ثبت کرده است این یافته در “مرد جنایت کار”خلاصه شد . (۲۰۰۶ -۱۸۷۶) نتیجه ی عمده ی این کتاب این بود که جنایت ممکن است با آتاژیسم ارتباط داشته باشد که کمتر از بشریت تکامل یافته است بدین ترتیب جنایت کاران یک عود زود گذر از گونه های انسانی هستند که به طور کامل تکامل یافته نیستند و از

این یک انسان غریبه یا اولیه از گونه های ما هستند به گفته لمبروزو

مختلف به طور متوسط و در دنیای مدرن متولد شده است .براساس اطلاعات گسترده ای که از مطالعات لمبروزو تهیه شده است او علائم فیزیکی آتالیسم را شناسایی یا کشف کرده این نشانگر های فیزیکی شامل ریش های نازک، صنعت فیزیکی ، سر های کوچک (که نشان دهنده کاهش توان فقر است) پیشانی عقب افتاده سینوس های پیشانی بسیار پیشرفته (شبیه به حیواناتی است که بیشتر وابسته به حس کوچک هستند.) فک ها و گونه های فوق العاده بزرگ گونه های ضخیم مو، پوست تیره تر، گوش های کوزه ای شکل و حساسیت کم به درد . او معتقد بود که این اختلالات فیزیکی به طور مستقیم مرتبط است و می تواند باعث کمبود روان شناختی و یا صفات شخصیتی مانند بیهوده ، مظلوم و ازار دهنده شود . تنبلی ، تحت سلطه تشنگی برای خون و داشتن اولویت برای رفتار های جسمی و اعتیاد.

او همچنین جنایت کاران را به عنوان یک تخریب و تخریب اخلاقی مشخص می کند.

در سال ۱۸۹۳با انشار زن جنایتکار ، زن فاحشه و زن معمولی (لمبروزو ، ۲۰۰۴/۱۸۹۳) لامبروزو توجه خودرا به زنان جلب کرد. او جنایتکاران زن را مانند جنایتکاران مرد یافت که دارای ویژگی های جسمی و فیزیکی است از جمله پیشانی عقب افتاده گونه های برجسته قد کوتاه و وزن بیش از حد دست چپ ها که میتوانند مانند دست ها عمل کنند در توانایی گرفتن اشیافقدان روان شناختی شیوه، زندگی نامنظم رنج غرور و علاقه به اندازه گیری اعتیاد و سوء مصرف الکل است.

همانطور در عنوان نشان داده شده است لامبروزو فکر می کرد که مجرم زن سلولی یک فاحشه بود مخصوص این نوع جنایتکاران بود.جای تعجب نیست او رفتار جنایتکارانه در زنان را خود ارثیه در جنسیت آنها می داند.

او همچنان اشاره کرد که زنان دارای مغز کوچک بودند که نشانه ی عدم کفایت فکری است که جنایتکاران زن به طور فیزیکی توسعه یافتند و زنانی که مرتکب شده اند حتی ممکن است به عنوان مردان ناباور در نظر گرفته شوند لازم است. که بگوییم دیدگاه های او نسبت به زنانی که مرتکب شده اند ملایم تر نسبت به دیدگاه های او به مردان مختلف بود. نوشته های اولیه او تاکید داشتند که جنایتکاران جنایتکار متولد شده اند. در نسخه های اولیه جنایتکار ادعا کرد که ۷۰درصد از همه ی جنایتکاران آتلانستین و گرایشات جنایی در هنگام تولد دارند.

در نوشتن او اجازه داد که شرایط اجتماعی و محیطی را تحت تاثیر قرار دهد تا رفتار جنایتکارانه (نظری که پیش از نظریه های بعدی، همانطور که ،در مورد ان صحبت خواهیم کرد)و در اخرین کتاب خود جرم و جنایت علل و راه های آن (۱۹۱۲) او شروع کرد که به تنها ۳۳درصد از همه مجرمین جنایت کار متولد شده اند.

در این نوشتار او بین جنایتکارع متمایز بود. ارائه نتیجه ی اسیب یا اختلال مغزی پس از زایمان است که عملکرد طبیعی را تغییر داد. جنایتکار از ابتدا جنایتکار نبوده است.اما به عنوان یک نتیجه از ارتباط با دیگر مجرمان در استفاده از الکل سوء استفاده یا از بین بردن شرایط استرس زا به جرم تبدیل شده است. لامبروزو همچنین استدلال کرد که انواع مختلف جنایتکاران دارای خوشه های متفاوت ازاستیگما هستد که تمایز میان انها میشود برای مثال می توان یک دزد را از یک قاتل یا سرقت بر اساس الگوی خود از استیگماتا بیرون کشید.

نظریه ی لمبروزو در مورد اتاویسم و ایده این که جنایتکاران دراواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مورد حمله قرار گرفتند. توردی از منتقدانش خاطر نشان کرد که بسیاری از دوستان غیر جنایی خود این ادم ها بودند.

در واقع این ویژگی ها در جمعیت عمومی رایج بود و میتوان ان را در بین بسیاری از غیر مجرمان یافت در حالی که لمبروزو یکی از اولین روش های علمی برای مطالعه جرم است و سنجش دقیق و تجزیه و تحلیل این داده تقدیر شده است. همچنین روش های او مورد استفاده قرار گرفت.به ویژه نمونه مطالعه و تحلیل ان تنها جنایت کار بود و ویژگی های جسمی و روحی جنایتکاران و غیر جنایتکاران را مقایسه نمی کند.

همانطور که در فصل چهار بحث خواهیم کرد گروه های مقایسه اجازه می دهند نتیجه گیری قوی تر در مورد علل جرم و جنایت انجام شود. این کار مطالعه بود چارلزگورین (۱۹۱۹-۱۸۷۰)

یک افسر پلیس در زندان های انگلیسی که اغلب جرم شناسان را مجبور کردتا استدلال اتاویسم لمبروزو خود را رد کنند .گورینگ (۱۹۷۲-۱۹۱۳) همچنین اطلاعات مربوطه به مشخصات فیزیکی زندانیان را جمع اوری کرد .خرید وی اطلاعات مشابهی را در مورد نمونه های غیر مجرمان جمع اوری کرد و سپس میزان شیوع این ویژگی های بدنی را در دو نمونه مقایسه کرد. این تجزیه و تحلیل باعث شد که (گورینگ) به این ادعا مبنی بر این که جنایتکاران میتوانند از ویژگی های غیر مجاز به وسیله ویژگی هایی که لامبروزو به عنوان ناهماهنگ شناخته می شود، رد شود .

روش های علمی گورینگ به وضوح برتر از لامبروزو بود.و در نتیجه نظریه ای که جنایتکاران را شناسایی شده توسط سگیاتا خاص رد شد. با این حال به برخی از نوشته های لامبروزو وگورینگ معتقد بود که جرم و جنایت به ارث می رسدو همچنین تصویب این ایده که تعادل عوامل بیولوژیکی و محیطی منجر به جرم و جنایت می شود حتی اگر کار گورینگ ایده اتاویسی در مجرمان را بی اعتبار کرد.میراث لومبروزو برای پیشگیری از جرم به قرن بیست و یک ادامه یافت.دو نفر از دانشجوهای ایتالیایی وی انریکو فدری (۱۹۲۸-۱۸۵۶ )و رافائل گاروفالو (۱۹۳۴-۱۸۵۲) همچنین به شناسایی جنایات بر اساس ویژگی های فیزیولوژیکی و روانی ادامه دادند و جرم شناسان امریکایی نیز به این نوع توضیحات برای جرم و جنایات متکی بودند. حتی مهمتر از همه کار لمبروزو در میان اولین کسانی بود که به دنبال راه حل علمی برای مشکل جرم و جمع اوری و تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از وقایع و تجربیات قابل مشاهده بود.

او تمرکز جرم شناسی و جلوگیری از جرم را از تفکر در مورد جرم به تمرکز برجنایت انتقال داد .استراتژی پیشگیری روشن از دیدگاه لامبروزو مجازات مجرمان بود. اما دیدگاه وی از دیدگاه بازدارندگان قبلی متفاوت بود در واقع برخی ادعا میکنند که لامبروزو یک ضربه مرگ را به فرض منطقی انتخاب و اراده ازادانه تئوری بازدارندگی قبلی اعمال میکند.

(الوود۱۹۱۲) همچنین ما با توجه به نظریه ی بازدارندگی امروز مخالف هستیم. لامبروزو ادعا کرد که بیشتر جنایت از نظر زیست شناختی تعیین شده است. و فراتر از کنترل مجرمان است اما او همچنین ادعا کرد که جرایم دارای علل متعددی از جمله عوامل زیست محیطی ،روحی و اجتماعی بوده است.او استدلال کرد که مجازات باید متناسب با خطرناک بودن عوامل روحانی باشد نه تخلف خاص.

در دهه ۱۸۰۰ به عنوان یک دانشگاهی در رشته های در حال ظهور یک روان شناسی و جامعه شناسی به یک جنبش تحصیلی پرداختند . انها بیشتر ایده را درباره علل مجازات و راه های پیشگیری و کنترل ان گسترش دادند .

امیل دورکیم(۱۹۱۷-۱۸۵۸)یک روان شناس فرانسوی که ۲۰سال زودتر ازلامبروزو به دنیا امده بود روایت کرد مثبت گرا را پذیرفت اما نوع جدیدی از جبر را برای توضیح جرم و سایر انواع رفتار انحرافی پیشنهاد کرد.

جبرگرایی اجتماعی که جرم و جنایت را در بر می گیرد و نه به لحاظ بیولوژیکی تعیین شده است برای (دورکیم) جرم و جنایت شرط اساسی زندگی اجتماعی و پاسخ به شرایط خاص اجتماعی و ساختاری اجتماعی بود. (دورکیم) ابتدا تئوری خود را در تقسیم کار در جامعه ترسیم کرد(۱۹۸۴-۱۸۹۳) و ان را در قوانین روش جامعه شناختی (۱۹۵۶-۱۸۹۵) و خودکشی به مطالعه جامعه شناسی گسترش داد. (۱۹۵۱-۱۸۹۷دورکیم) علاقه مند بود که چگونه جوامع پیش از صنعتی و مدرن در طول زمان فعالیت و تغییر می کنند. او دو نوع هم بستگی اجتماعی را شناسایی کرد یا شیوه هایی که اعضا و گروه ها در یک جامعه ارزش ها و باور های مشترک را به وجود می اورند و برای رسیدن به اهداف مشترک همکاری می کنند.

برای (دورکیم) این فرایند در ایجاد یک نظم اجتماعی پایدار و با گسترش ترویج و انطباق حیاتی بود.

نوع اول همبستگی مکانیکی بود که در جوامع بیش از سواد و جوامع بیش از صنعتی شدن استفاده می شد این خانواده ها یا گروه های بزرگتر که مستقل از یک دیگر عمل می کنند شامل خانواده های خود کفایی می شوند این گروه تمام نیاز های خود را ارائه دادند و نیازی به گروه های دیگر نداشتند. بدون نیاز به تقسیم کار در گروه های مختلف و یا هماهنگی برای اطمینان از اینکه همه مراقبت شده بودند وجود داشت.

روابط با دیگران بر اساس روابط خانوادگی و نسبت ایجاد شده بود. گروه ها همگن بودند به این معنا که اعضا بسیار مشابه یکدیگر بودند که سطح بالایی از انجام گروه و همکاری را ایجاد می کرد در مقابل (دورکیم) نوشت که جوامع بزرگتر و پیچیده تر پس از صنعت با همبستگی ارگانی مشخص می شوند. در این جوامع خانواده ها دیگر خودکفا نیستند.

درعوض تقسیم بالایی از نیروی کار و افرادی که نقش ها و وظایف تخصصی دارند وجود دارد.این مصلحت ایجاد وابستگی متقابل میان گروه ها و اعضا است که به نوبه خود سازگاری اجتماعی و نظم اجتماعی را ایجاد می کند.

(دورکیم) همچنین شرایط اجتماعی را شناسایی کرد که منجر به فروپاشی همبستگی و تولید انسجام اجتماعی شد نه ادغام.

مهمترین شرطی که او مورد بحث قرار دادو یکی از مهمترین موارد پیشگیری ازجرم انومیا بود. انومیا از اصطلاح یونانی به معنای بدون هنجار مشتق شده است. (دورکیم) این معادله را با انتقال انرژی مکانیکی به منابع آلی از همبستگی اغاز کرد.استاندادر های قدیمی ارزش ها و تفاهم های مشترک که رفتار های نظارتی را تضعیف و تجزیه می کنند.

در چنین شرایطی مکانیسم کنترل سازمان اجتماعی نمی تواند کنترل بر رفتار مردم را حفظ کند و انطباق با هنجار ها و قوانین ضعیف شده است. انومیا میتواند از هرگونه تغییر سریع در ساختار و سازمان جامعه منجر شود.

(دورکیم) معتقد بود که در دوران خلع سلاح اهداف شخصی بیش از حد بلند پروازانه بود تا جایی که هیچ فرصت واقعی را برای دستیابی به انها وجود نداشت. شکاف دین ارزوی خود و توانایی انجام ان فشار زیادی را بر شیوه های دستیابی به اهداف متعارف و اجتماعی تایید می کند و منجر به پذیرش جایگزین نوآورانه خلاق غیر متعارف و حتی انحرافی و جنایی برای تحقق انها می شود.

او استدلال کرد که برخی از جنابات طبیعی و کارکردی برای هر جامعه است. درحالی که یک تجربه مثبت سطح فردی مثبت در جرایم اجتماعی می تواند به عنوان مقدمه ای برای تغییرات اجتماعی و اصطلاحات و به همین ترتییب به ثبات نظم اجتماعی کمک کند.

واکنش جمعی جامعه به جنایات می تواند به تقویت هنجار ها و ارزش های موجود در قانون و همچنین چالش هایی که به ان ها مشروعیت می دهند کمک کند. واکنش اول می تواند یک جامعه را به هم پیوند دهد و به ایجاد حمایت عمومی از قانون کمک کند.

پاسخ دوم نیز میتواند مردم را باهم متحد سازد با این حال در این مورد انها با هم به منظور مبارزه با ارزش ها و عقاید متعارف تغییر مرزهای اخلاقی و یا اصطلاحات کوچک و قانونی تولید خواهند کرد.

مشارکت (دورکیم) در نظریه های معاصر جنایت عمیق است .کار او نشانگر شکست رادیکال از پارادیم بازدارندگی قدیمی است.که براراده ازادی فرد و انتخاب منطقی تاکید دارد. او یک پارادیم جدی برای مطالعه جرم و پیشگیری از ان ایجاد کرد که علل جرم را به سازمان اجتماعی و ساختاری که افراد در ان زندگی می کنند. است در درجه اول نظریه ی او در توضیح تنوع در میزان جرم در جوامع است نه یک نظر میکرو وتوضیح تنوع افراد در مشارکت در جرم.

به طور خلاصه دورکیم پارادایم جدید خود رابه توسعه تئوری های ماکرو و میکرو از رفتار جنایی تسهیل می کند.علل جرم را در تعاملات اجتماعی و ویژگی های مختلف در زمینه های اجتماعی قرار می دهند درحالی که از کارهای قبلی به طور قابل توجیهی متفاوت است. پارادیم (دورکیم) هنوز هم بر پایه ی اصول اساسی مثبت گرایی است و از جمله مفروضاتی که:

  • قوانین غیر مستقیم روابط اجتماعی وجود دارد
  • این قوانین را می توان بر پایه ی قوانین علمی کشف کرد.
  • اطلاعات تحقیق علمی کمی ست نه کیفی

قوانین مثبت گرایی (دورکیم) نسبت به کارلامبروزو بیشتر به روش های علمی متعهد است و به شدت بر استفاده از ازمون فرضیه ها برای بررسی گزاره های نظری متکی است. این تفاوت ها در جدول را نشان داده شده است.

جدول ۱ : شخصیت های قابل توجه تاریخی در قرن ۱۸ و ۱۹

قرن ۱۸ بکاریا بنتام

قانون باید یک مجازات مشخص که برای عموم باشد داشته باشد . شدت آنها باید متناسب با تخطی های تعهد باشد و آنها باید سریعا اعمال شوند و قطعا پس از آن که قانون شکسته شد .

بنتام

مجازاتی که بیش از حد سرور غیر اخلاقی و غیر منصفانه است .

لمبروزو

جنایت نتیجه آتاویسم است و انسان های جنایت کار کمتر تکامل یافته اند که شخصیت فیزیکی غیر طبیعی آنها را می توان شناخت

دورکیم

جرم توسط ساختار و انحصار اجتماعی تعیین می شود . یک وضعیت اجتماعی است که در آن هنجار ها و قوانین نتوانسته اند رفتار شهروندی را کنترل کنند . جنایت می تواند برای یک جامعه کارآمد باشد .

پیشگیری جرم در قرن۲۰

در ایالات متحده امریکا پیشگیری از جرم به شدت تحت تاثیر نظریه ها و اقدامات پیشگیرانه در اروپا در قرن نوزدهم که پیشتر توضیح داده شد قرار گرفت . بازدارندگی با برخی از تعاریف مهم همچنان مدل نظری غالب برای استراتژی های پیشگیرانه استفاده شده .در ایالات متحده امریکا و اروپا بود.

توضیح بیولوژیکی برای جرم همچنان به قرن۲۰ پیشنهاد می شود. با نسبت جزئی یا اصلاح شده از لامبروزو .

تا اواسط قرن بیستم نظریه های ساختاری اجتماعی شروع به ظاهر شدن نکردند و استراتژی های پیشگیرانه که از پارادیم ساخته شده بود اجرا و ارزیابی می شد .عمدتا در ایالات متحده امریکا و همچنین در انگلستان در بخش های زیر ما توسعه هر یک از این سنت های نظری را توصیف می کنیم و انها را راهبردهای جلوگیری از جرم را پاسخ دادند.

پیشگیری از جرم در قرن۲۰ در ایالات متحده امریکا همچنان به تئوری بازدارندگی با تکیه بر نظریه ی بر فراتر از کاربکاریا و بنتام تا اواخر دهه ی۱۹۷۰ ادامه داد.

پیشگیری به اعمال قانون و مجامع عدلیه منتهی شد و بیشتر به استفاده از مجازات در اشکال مختلف به ویژه در استفاده از جریمه نقدی و زندان متکی بود. ارزیابی کمی از اثربخشی این استراتژی ها قبل از دهه ۱۹۶۰ بود در عوض مطالعات فلسفی در مورد انچه که مجازات عادلانه و اخلاقی قابل قبول برای جنایات خاص است را شامل می شود.

که مجازات اعلام تمرکز اصلی این گفته گو است.

شرایط فیزیکی بهداشتی زندان ها و زندانی ها (۱۹۶۴ توبی ، ۱۹۷۵گیبس)

در طول پیشرفته ترین مدت قرن ۲۰ استراتژی اساسی بازدارندگی دست نخورده باقی ماند به جز یک رویداد مهم که تاثیر قابل توجهی داشته اما موقتا در دیدگاه های مربوطه به پیشگیری و درمان جرم است. در ۱۸۲۵ درانجمن پیشگیری جوونیل دلینگوشی شروع به خواندن تخلفات نوجوانان از نظام عدالت کیفری و ایجاد سیستم عدلی جداگانه برای نوجوانان کرد.

دادگاه نوجوانان بر اساس دکترین بریتانیا پدرو مادر که به معنی دولت به عنوان یک پدر و مادر است تاسیس شد . فلسفه این بود که دادگاه باید در زندگی نوجوانان قرار بگیرد تا بتواند از نیاز های اساسی خود محافظت کنند و ان ها را تامین کنند . زمانی که والدین واقعی ان ها چنین کاری را انجام ندادند این دیدگاه به وضوح به عنوان یک استراتژی غیر مجاز در نظر گرفته شده است و به جای جرم به متخلفان متمرکز است و بر رفتار درمان شده برای رفع علل فردی و طبیعی اصلی رفتار جنایی تاکید دارد.

پیشگیری مبتنی بر بازدارندگی :

دادگاه نوجوانان در واکترین ایتالیا در پاریس یافت شد( تشکیل شد ) که به دونی دولت به عنوان پدر و مادر می باشد . فلسفه آن این بود که دادگاه باید بتواند به دخالت در زندگی نوجوانان محرم برای حفظ و تهیه ی نیاز های اساسی آنها ، هنگامی که پدر و مادر واقعی آنها ، آنها را انجام نمی دهند ، بپردازد .

این دیدگاه به وضوح به عنوان استراتژی غیر مجاز در نظر گرفته شده است ، تمرکز بر محرمان به جای جرم و جنایت و تاکید بر درمان برای نشان دادن اساس فردی برای علل های محیطی رفتارهای محرمان هنگامی که بعضی از گزینه های تنبیهی هنوز در دسترس بود ، خلقت و فلسفه آن ، در رادیکال از تکیه بر مجازات برای جلوگیری از تخطی های بعدی است . در ایالات متحده دادگاه نوجوانان و سیستم عدالت نوجوانان را تشکیل داده اند (دفتر عدالت پیشگیری از جرایم نوجوانان ، ۱۹۹۹ ) در سطح طبیعی دفتر عدالت نوجوانان و پیشگیری از جرایم طبیعی در سال ۱۹۷۴ تاسیس شد .

در سال های اولیه تاسیس آنها ، گزارش دادگاه نوجوانان شکل گرفت و حالات آن ( یعنی احکام ) شامل هشدار ها ، نظارت توسط یک مامور ارزیابی توانمند توسط برخی از سازمان های رفاهی و جدی ترین گزینه ، تعهد به مکتب آموزش و پرورش دولتی .موضوعات :
ترجمه

درباره نویسنده

admin 196 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *