گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
رهاپروژه

بررسی تاثیر مسائل روانی در فوتبال در یک تحقیق علمی


رهاپروژه

ادامه مطلب

آپدیت
بررسی تاثیر مسائل روانی در فوتبال در یک تحقیق علمی
2017-11-11
265 بازدید
گزارش نسخه جدید

بررسی تاثیر مسائل روانی در فوتبال در یک تحقیق علمی


بررسی تاثیر مسائل روانی در فوتبال در یک تحقیق علمی

»

ناظر پزشکی ـ ورزشی تیم‌های ملی فوتبال ایران با اشاره به تحقیقات صورت گرفته بر روی بازیکنان فوتبال با محوریت تصویرسازی ذهنی، لزوم فعالیت‌ها و تحقیقات روانشاسی در رشته فوتبال را یادآور شد.

دکتر توحید سیف برقی استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس کمیته‌ کنترل دوپینگ فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیرامون مقاله ارائه شده خود در هشتمین کنگره بین‌المللی پزشکی ـ ورزشی در خصوص تصویر سازی در فوتبال، اظهار کرد: تصویر سازی یکی از عواملی است که می‌توان عملکرد ورزشکاران را افزایش داد. این موضوع در حقیقت یکی از پایه‌های اصلی علم روانشناسی است. حتی بهترین فوتبالیست‌های مطرح دنیا در جهت افزایش عملکرد و توانایی خود از روش تصویر سازی استفاده می‌کنند، بحث تصویر سازی یکی از تخصص‌های اصلی روانشناسان است و این بحث‌ها طی کوتاه مدت به نتیجه‌ نمی‌رسد، بلکه چهار ، پنج و گاهی ۱۰ سال طول می‌کشد تا روانشناسان در این خصوص به یک نتیجه‌ مطلوبی درست پیدا کنند. بنابراین متخصصان روانشناسی چه آن‌هایی که مدرک روانشناسی دارند و چه آن‌هایی که متخصص روانشناسی ورزشی هستند. باید تدوین اهداف مشخصی داشته باشند و پله پله به اهداف پیش‌بینی شده خود برسند.

تصویرسازی یک تمرین روانی است. به این معنا که فوتبالیست‌ در زمان خارج از تمرین نحوه درست انجام یک فعالیت ورزشی را در ذهنش تصویرسازی می‌کند تا ذهن با حرکت خو بگیرد. مرور ذهنی آنچه ورزشکار باید به شکل درست انجام دهد، باعث می‌شود که این فرد هنگام عمل بتواند بهتر یک مهارت را انجام دهد.

سیف‌برقی درباره‌ی این مطلب اظهار کرد: نقش تصویر سازی فقط در افزایش عملکرد نیست، بلکه در کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس بازیکنان نقش بسزایی را ایفا می‌کند. ضمن این که در فوتبال فقط تصویر سازی مطرح نیست، بلکه مشکلات پایه‌ای تری در بحث روانشناسی گریبانگیر فوتبال است که در وهله نخست باید این مشکلات برطرف شود.

سیف برقی پیرامون این سوال که بحث تصویر سازی در فوتبال چقدر در افزایش عملکرد بازیکنان و برد و باخت‌ تیم‌های فوتبال تاثیرگذار است، خاطر نشان کرد: مطالعات تصویر سازی در این زمینه محدود است و ورود به این فضا چند سالی است که شروع شده و ما منتظر نتایج این مطالعات هستیم، اما اطلاعات اولیه نشان می‌دهد تصویر سازی در بحث های مختلف فوتبال از جمله افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب بازیکنان و افزایش توانایی و عملکرد بازیکنان تاثیر چشمگیری دارد. بنابراین تصورم بر این است که متخصصان رواشناس باید برنامه دراز مدتی پیرامون فوتبال به صورت مکتوب تهیه و در اختیار مسئولین امور قرار دهند و آن‌ها نیز باید حوصله به خرج دهند و توقع نداشته باشند. برنامه‌های روانشناسی طی شش یا هفت ماه آن‌ها را به نتایج مطلوبی برساند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: پاس‌ها از لحاظ ارزشی با هم فرق دارند. بعضی پاس‌ها ارزش پنج دارند و بعضی دیگر ارزش یک ؛ پاسی که در دفاع زده می‌شود ارزش یک دارد. در گذشته پاس‌ها در آزمایشگاه‌ها مورد مطالعه قرار می گرفتند، اما در برهه کنونی این مطالعات در میدان بازی انجام می‌شود هر چند در زمینه ارزش پاس‌ها کاری صورت نگرفته و می‌توان این مطالعات را برای آینده طراحی و سپس آنالیز کرد که آیا تصویر سازی در بهبود پاس‌ها عملکرد موفقی داشته یا خیر؟

این استاد دانشگاه ادامه داد: بر حسب مطالعات انجام شده به این نتیجه‌ رسیدیم که تصویر سازی در افزایش بردها و بهبود پاس‌ها نقش چشمگیری داشته، اما از نظر کاری خیلی معنی‌دار نبود و اینطور نیست که اگر در فوتبال کار تصویر سازی انجام دهیم، حتما با برد روبرو خواهیم بود، اما اگر در این زمینه به ارزش پاس‌ها برگردیم، می‌بینیم اگر در تصویر سازی ارزش پاس‌ها لحاظ شود در جهت بهبود عملکرد نقش آن موثر است.

ناظر پزشکی ـ ورزشی تیم‌های ملی فوتبال در پایان پیرامون این سوال که خبرهای روانی در تصویر سازی چقدر لحاظ می‌شود، گفت: در تصویر سازی به بازیکنان فوتبال آموزش داده می‌شود که اگر پاس داد و حریف توپ را گرفت بلافاصله در زمین خود باید تصویر را به عقب برگرداند، دوباره تصویر پاس درست را در ذهنش مرور کند. در آموزش تصویر سازی به فوتبالیست‌ها آموزش داده می‌شود که اگر حتی فوتبالیستی پاس را ارسال کرد و این پاس منجر به گل شود بازیکن باید غرور خود را کنترل و ابراز نکند.موضوعات :
ترجمه
ads

درباره نویسنده

admin 162 نوشته در رهاپروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *